Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2025 r., dla uczczenia pamięć 22 tysięcy obywateli polskich, zamordowanych 85 lat temu obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Obchody Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Rutkach-Kossakach odbyły się 14 kwietnia 2025 r. Rutki-Kossaki, co roku staje się miejscem pamięci o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku, kiedy to tysiące polskich oficerów zostało zamordowanych przez NKWD. Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej mają na celu uczczenie pamięci ofiar i przypomnienie o znaczeniu historii dla współczesnego pokolenia.
Uroczystości przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach – Kossakach, rozpoczęła się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt oraz odśpiewaniem hymnu. Następnie delegacja złożyła kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową przedwojennego wójta oraz posła na Sejm RP Stanisława Śleszyńskiego. Hołd pamięci przy tablicy pamiątkowej oddali delegaci, wśród których znaleźli się przedstawiciele SP w Rutkach- Kossakach Panie Anna Wądołowska i Dorota Kos, Wójt Gminy Rutki Pan Dariusz Modzelewski, Sekretarz Gminy Rutki Pani Agnieszka Bazydło, kierownik Centrum Usług Wspólnych Pani Ewa Chojnowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Anna Trypuć, córka Stanisława Śleszyńskiego Pani Jadwiga Śleszyńska i jego wnuk Pan Leszek Śleszyński, Wicestarosta Zambrowski Pan Robert Maciej Rosiak, Panowie Andrzej Grodzki, dr hab. inż. Sławomir Obidziński i dr inż. Ireneusz Żuchowski, dyrektor biura poselskiego poseł Alicji Łepkowskiej - Gołaś Pani Agnieszka Pijanowska.
Następnie w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W dalszej części została zaprezentowana sylwetka Stanisława Śleszyńskiego przez przybyłych na uroczystość córkę Jadwigę Śleszyńską i wnuka Leszka Śleszyńskiego.
Podczas tej uroczystości wspominaliśmy m.in. Stanisława Śleszyńskiego urodzonego w 1905 r. w oddalonym od Rutek- Kossaków kilka kilometrów Kałęczynie. W latach 1931-1938 roku sprawował funkcję wójta, następnie był posłem V kadencji na Sejm RP. Ponadto był prezesem koła rolniczego i koła związku podoficerów rezerwy. Został aresztowany 22 listopada 1939 przez NKWD w Kałęczynie. Na początku więziony był w Łomży, potem trafił kolejno do Homla, Mińska i Smoleńska. Zaginął na terenie ZSRR. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.
7 lipca 2019 roku w budynku Urzędu Gminy Rutki miało miejsce odsłonięcie tablicy i pośmiertne nadanie tytułu Zasłużonego dla Gminy Rutki przedwojennemu wójtowi oraz posłowi na Sejm RP Stanisławowi Śleszyńskiemu.